Lichváři

Tuto sekci jsme vytvořili jako součást naší mise vzdělávání klientů. Cílem je pomoci jim a informovat je o podvrzích podvodných poskytovatelů krátkodobých půjček, které lze klasifikovat jako LICHVÁŘE.

Následují definice a tipy napoví, jak lichváře odhalit.

Lichváři jsou nelegální poskytovatelé půjček, kteří se často zaměřují na nízkopříjmové skupiny a záměrně zneužívají jejich aktuální finanční tísně. Ze začátku se mohou zdát přátelští, ale půjčit si od nich není nikdy dobrý nápad – i když je vaše úvěrová historie špatná nebo když potřebujete jen malou částku na krátkou dobu.

Jak odhalit lichváře:

  • Lichváři nabízejí jen omezenou nebo žádnou ochranu spotřebiltele.
  • Nesdělí klientům bezplatně podmínky úvěrové smlouvy ani záznamy o plánovaných splátkách.
  • Bez vašeho vědomí dodatečně navyšují hodnotu dluhu. Odmítají poskytovat informace, týkající se úrokové míry nebo výše dlužné částky.
  • Berou si do záruky věci, například pasy, platební karty nebo řidičské průkazy.
  • Jsou hrubí a mohou se uchýlit i k zastrašování, hrozbám nebo násilí.

Jak si ověřit, že poskytovatel půjčky je legitimní:

Klientům doporučujeme ověřit si společnost poskytovatele v obchodním rejstříku. Užitečným zdrojem informací jsou také internetové diskuse, kde sdílí své zkušenosti s jednotlivými poskytovateli jejich reální klienti. V České republice, na rozdíl od některých jiných států EU, neexistuhe registr licencovaných poskytovatelů mikroúvěrů, který by byl garantem jejich kvality a dozoru. Doporučujeme proto zájemcům o nebankovní krátkodobí úvěr, aby se obraceli pouze na ty poskytovatele, kteří jsou členy Asociace poskytovatelů nebankovních úběrů.